جیرفت، بهشت کشاورزی جنوب شرق کشور

توضیحات تکمیلی

جیرفت، بهشت کشاورزی جنوب شرق کشور

تنوع گیاهی و آب و هوایی شهرستان جیرفت ظرفیت زیاد و بسیار چشمگیری برای تولید انواع محصولات کشاورزی (زراعی، دامی و باغی) در این استان فراهم کرده است؛ وجود بافت‌های متنوع جغرافیایی با امکان کشت و برداشت انواع محصولات کشاورزی،‌ موجب شده است جیرفت قطب کشاورزی کشور باشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کویر، مهمترین نقاط قوت بخش کشاورزی و منابع طبیعی جیرفت شامل اقلیم‌های آب و هوایی متنوع، منابع ژنتیکی متنوع گیاهی، دامی و آبزیان، منابع پایه تولید مناسب (آب و خاک )، ظرفیت‌های صادراتی و امکانات پژوهشی و خدماتی است. این عوامل سبب شده است به رغم برخی کمبودها آن بخش علاوه بر تامین بخش عمده‌ای از نیازهای غذایی، سهم قابل توجهی را در تامین اشتغال و حتی صادرات محصولات کشاورزی در جنوب کشور ایفا کند.

ارسال 90 درصد محصول گوجه فرنگی جنوب استان به سایر استان‌های کشور

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان به خبرنگار ایسنا گفت: 90 درصد از محصول تولیدی گوجه فرنگی جنوب استان، به سایر استان‌های کشور ارسال می‌شود.

علی عوض‌پورجلالی، سطح زیر کشت گوجه‌فرنگی در جنوب استان کرمان را، 15 هزار هکتار اعلام و اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود از این میزان سطح زیرکشت، در مجموع 420 هزار تن محصول گوجه‌فرنگی برداشت شود.

وی عمده‌ی مشکل گوجه‌کاران جنوب استان کرمان را، کمبود وسایل حمل و نقل در زمان پیک برداشت عنوان و خاطرنشان کرد: برداشت گوجه‌فرنگی در جنوب استان از نیمه‌ی دوم آذر ماه امسال آغاز شده است و تا پایان سال جاری ادامه خواهد داشت.

پیش‌بینی برداشت 100 هزار تن پیاز از مزارع جیرفت

مدیر جهاد کشاورزی جیرفت نیز به در این راستا گفت: کار برداشت پیاز از 2 هزار هکتار مزارع طرح استمرار جیرفت آغاز و پیش‌بینی می‌شود 100 هزار تن پیاز از این مزارع برداشت و به بازارهای کشور عرضه شود.

محمدعلی سیفی اظهار کرد: برداشت پیاز از 2 هزار هکتار مزارع طرح استمرار شهرستان جیرفت از نیمه اول دی ماه آغاز و تاکنون قریب به 200 هکتار از محصول مزارع برداشت شده است.

وی افزود: جیرفت به دلیل شرایط خاص آب و هوایی یکی از محدود مناطقی است که در فصل زمستان کشاورزان قادر به تولید محصول پیاز هستند و در سال جاری نیز تاکنون حدود 2 هزار هکتار از اراضی شهرستان به کشت این محصول تخصیص یافته است.

مدیر جهاد کشاورزی جیرفت متوسط عملکرد پیاز در هر هکتار از مزارع جیرفت را 50 تا 60 تن در هکتار عنوان و بیان کرد: پیش‌بینی می‌شود از این سطح بیش از 100 هزار تن پیاز برداشت و به بازارهای کشور عرضه شود.

سیفی خاطرنشان کرد: مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان جیرفت برای برنامه‌ریزی به منظور جلوگیری از کشت بی‌رویه و رعایت سیاست الگوی کشت در منطقه اقدام به ایجاد تمهیدات لازم در زمینه رعایت برنامه ابلاغی کرده تا کشاورزان که اقدام به تولید محصولات زراعی می‌کنند به دلیل تولید بی‌رویه دچار ضرر نشوند.

صادرات 30 درصدی محصول پیاز جنوب استان کرمان به خارج از کشور

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان هم از صدور 30 درصد از محصول پیاز طرح استمرار این منطقه، به خارج از کشور خبر داد.

علی عوض‌پورجلالی سطح زیرکشت پیاز در جنوب استان کرمان را 4200 هکتار اعلام و تصریح کرد: از این میزان سطح زیرکشت، 3000 هکتار آن در قالب طرح استمرار کشت شده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر روزانه 800 تن پیاز طرح استمرار، از مزارع جنوب استان برداشت و پیش‌بینی می‌شود تا پایان فصل برداشت، در مجموع 260 هزار تن پیاز از مزارع جنوب استان برداشت شود.

عوض پور ادامه داد : گفتنی است برداشت پیاز طرح استمرار در جنوب استان کرمان از اوایل دی ماه جاری آغاز شده و تا پایان اسفند ماه امسال ادامه خواهد داشت.

تصویب 150 طرح احداث گلخانه در جیرفت

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جیرفت گفت: بیش از 150 طرح احداث گلخانه از محل تسهیلات ستاد توسعه بخش کشاورزی این شهرستان به تصویب رسید.

محمدعلی سیفی اظهار کرد: با توجه به شرایط خاص آب و هوایی شهرستان جیرفت در تولید محصولات گلخانه‌ای، رغبت و استقبال کشاورزان شهرستان در زمینه احداث گلخانه بسیار بالا بوده است.

وی با بیان اینکه این شهرستان مقام اول تولید محصولات گلخانه‌ای را در سطح منطقه جنوب به خود اختصاص داده است، افزود: تاکنون بیش از 150 طرح احداث گلخانه با اعتباری به مبلغ 131 هزار میلیون ریال در ستاد توسعه بخش کشاورزی شهرستان جیرفت تصویب شده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جیرفت بیان کرد: از این تعداد طرح 60 مورد با مبلغی بالغ بر 53 هزار میلیون ریال موفق به دریافت تسهیلات بانکی شده و سایر افراد نیز در مرحله قانونی اخذ تسهیلات هستند.

سیفی خاطرنشان کرد: تاکنون بالغ بر 700 هکتار از اراضی شهرستان به کشت‌های گلخانه‌ای اختصاص یافته که سالانه تولیدی حدود 150 هزار تن محصول گلخانه‌ای این شهرستان به بازارهای داخلی و خارجی عرضه می‌شود.

سیفی با اشاره به پتانسیلهای بالای کشاورزی این شهرستان از برداشت سالانه 150 هزار تن محصول گلخانه ای در این شهرستان خبر داد.

وی اظهار کرد: شهرستان جیرفت در جنوب کرمان به هندوستان ایران شهرت یافته است و به دلیل شرایط مساعد آب و هوایی یکی از بیشترین سطح زیر کشت محصولات گلخانه‌ای کشور را دارا است.

وی افزود: تعداد قابل توجهی از کشاورزان این شهرستان در فصول مختلف سال انواع محصولات گلخانه‌ای را کشت می‌کنند که موجب رونق مناسب اقتصادی در منطقه شده است.

سیفی افزود: یکی از طرح‌های توسعه کشاورزی در جنوب استان کرمان در قالب توسعه گلخانه‌ها در حال پیگیری است و پیش‌بینی می‌شود میزان تولید محصولات گلخانه‌ای در این شهرستان به زودی از 150 هزار تن سالانه افزایش یابد.

این مسئول ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود سطح زیر کشت محصولات کشاورزی در این شهرستان 150 هکتار افزایش یابد که این امر با اختصاص 131 میلیون تومان اعتبار محقق خواهد شد و در حال حاضر نیز 700 هکتار از زمین‌های کشاورزی جیرفت زیر کشت گلخانه‌ای قرار دارند که این محصولات به بازارهای داخلی و خارجی صادر می‌شوند.

سیفی افزود: انواع فلفل، گوجه فرنگی، خیارسبز، بادمجان، توت فرنگی و کلم بروکلی در گلخانه‌های شهرستان جیرفت کشت می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: امسال نسبت به سال گذشته بین 10 تا 15 درصد سطح زیر کشت گلخانه‌ها افزایش یافته است.

وی بیان کرد: تولید محصولات گلخانه‌ای شهرستان جیرفت و جنوب استان کرمان عمده نیاز این گونه محصولات را در فصل زمستان و کمبود تولید در مناطق سردسیری، جبران می‌کند.

سیفی ادامه داد: بیش از 500 هزار تن محصولات کشاورزی در جیرفت تولید و بخشی از آن به شرق اروپا و عراق صادر شود.

مدیر سازمان جهاد کشاورزی شهرستان جیرفت گفت: در طرح یک یا استمرار سال جاری، بیش از سه‌هزار و 500 هکتار سیب‌زمینی، دوهزار هکتار پیاز، 700 هکتار خیار گلخانه‌ای، سه‌هزار هکتار خیار تونلی، 500 هکتار گوجه‌فرنگی و بیش از 70 هکتار توت‌فرنگی گلخانه‌ای در جیرفت کشت شده است.

سیفی افزود: این محصولات در نیمه اول مهرماه کاشته شده و در نیمه اول دی‌ماه تا اواسط بهمن‌ماه برداشت از آنها شروع می‌شود و هم‌اکنون نیز به تدریج روانه بازار شده است.

وی خاطرنشان کرد: به‌طور متوسط در هر هکتار، سیب‌زمینی 35 تن، پیاز 60 تن و خیار گلخانه‌ای 170 تا 200 تن برداشت می‌شود.

سیفی ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود در سال جاری بیش از 500 هزار تن سیب‌زمینی، خیار، گوجه‌فرنگی و پیاز در جیرفت تولید و روانه بازارهای داخلی و خارجی شود.

وی تصریح کرد: بلافاصله پس از برداشت کشت طرح یک، کاشت محصولات در طرح دو شروع می‌شود.

این مقام مسئول یادآور شد: برخی از کشورهای شرق اروپا و عراق با کشاورزان جیرفتی برای خرید محصولات قرارداد بسته‌اند.

سیفی همچنین در مورد کشت گندم در شهرستان جیرفت نیز گفت: کشت گندم در مزارع این شهرستان آذرماه آغاز شد و پیش بینی می‌شود در این کشت 14 هزار تن محصول برداشت شود.

سیفی با اشاره به پتانسیل‌های بالای کشاورزی در جیرفت ادامه داد: با وجود خشکسالی اما کشاورزی در جنوب کرمان همچنان مهمترین شغل مردم محسوب می‌شود و مزارع این شهرستان به کشت انواع محصولات اختصاص یافته است.

وی ادامه داد: یکی از مهمترین محصولات کشت شده در جیرفت گندم است و به عنوان یکی از استراتژیک‌ترین محصولات شهرستان محسوب می‌شود و از کشاورزان نیز برای کشت این محصول حمایت می‌شود.

سیفی افزود: در سال جاری بیش از 4 هزار هکتار زمین به کشت این محصول اختصاص یافته است و پیش‌بینی صورت گرفته در سال جاری برداشت 14 هزار تن گندم است که بخش قابل توجهی از نیاز استان را تامین خواهد کرد.

وی زمان برداشت محصول گندم در جنوب کرمان را اردیبهشت ماه اعلام کرد و خواستار بیمه محصول توسط کشاورزان شد.

افزایش صادرات مرکبات جنوب کرمان در سال جاری

معاون وزیر جهاد کشاورزی نیز از افزایش صادرات انواع مرکبات جنوب استان کرمان به بازارهای خارجی خبر داد.

ناصر توکلی نیز به ایسنا گفت: جنوب استان کرمان یکی از قطب‌های تولید انواع مرکبات در کشور است.

وی افزود: جنوب کرمان به تولید محصولات ارگانیک و بدون استفاده از کود شیمیایی و سموم شیمیایی باغی به خصوص در بحث تولید انواع مرکبات شهرت دارد و در سال جاری شاهد افزایش تولید محصول در این منطقه هستیم.

توکلی ادامه داد: در سال جاری 600 هزار تن مرکبات به خارج از کشور صادر می‌شود که نسبت به سال گذشته شاهد رشد 15 درصدی است.

وی گفت: در سال جاری میزان تولید و صادرات از لحاظ وزن 13 درصد و از نظر نرخ ارز 14 درصد افزایش یافته است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در ادامه به تولید محصولات سالم اشاره کرد و گفت: وزارتخانه به سازمان جهاد کشاورزی استانها ابلاغیه‌ای در این مورد صادر کرده است.

توکلی افزود: بحث افزایش کیفیت در کنار افزایش کمیت تولید محصول از اهداف مهم است که مد نظر وزارتخانه قرار دارد و باید مورد توجه استان‌ها قرار گیرد.

کشت 120 هکتار گلخانه جیرفت با بذرهای هیبریدی تولید داخل

مجید درینی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان به ایسنا گفت : محققان جوان کشورمان در بخش کشاورزی توانستند برای نخستین‌بار بذر هیبریدی خیارسبز، گوجه‌فرنگی، هندوانه، بادمجان و فلفل را تولید کنند و امسال در کشت 120 هکتار گلخانه‌های جیرفت از این بذرها استفاده شده است.

درینی گفت: نریشن بذر یکی از نهاده‌های مهم کشاورزی محسوب می‌شود و امروزه استفاده از بذرهای اصلاح شده و سازگار با اقلیم هر منطقه با هدف بهره‌وری بیشتر مورد توجه کشاورزان است و مهندسان و محققان جوان کشورمان در بخش کشاورزی توانستند برای نخستین‌بار بذر هیبریدی خیارسبز، گوجه‌فرنگی، هندوانه، بادمجان و فلفل را تولید کنند، امسال در کشت بیش از 120 هکتار از گلخانه‌های جیرفت از این بذرها استفاده شده است.

وی گفت: هیبرید به بذرهایی گفته می‌شود که اصلاح شده‌اند و فقط صفات مثبت دوگونه تلقیح شده را در خود دارند و در تکثیر بعدی این صفات را ندارند به گونه‌ای که از این بذر دیگر با این قابلیت نمی‌شود، استفاده کرد، پیش از این 100 درصد بذرهای هیبریدی سبزی و سیفی مصرفی کشور وارداتی بودند.

دسته بندی خبر

  • اجتماعی

پل های ارتباطی با ما

  • خیابان کاشانی
    کرمان ، ایران
  • تلفن : +98 123 456 7890
  • پست الکترونیک : support@drupalexp.com

پیام روز

آخرین نظرسنجی ها نشان دهنده آن است که خدا بر هر کار قادر است.
دلها در دست اوست و اوست که بر همه چیز احاطه دارد.
وظیفه ما معرفی و رأی به اصلح است.
«تردید» نکنیم...

عضویت در خبرنامه

برای دریافت آخرین اطلاعیه ها از طریق پست الکترونیکی با ما در ارتباط باشید